Wydmy w Puszczy Wkrzańskiej

Hasło "wydmy" najczęściej kojarzy nam się z obrazem rozgrzanej słońcem Sahary. Co wytrawniejsi znawcy walorów Polski wiedzą też o istnieniu wydm nad Bałtykiem w okolicach Łeby. Ale już tylko mają pojęcie, że wydmy znajdują się także w okolicach Polic. To jedna z bardziej spektakularnych atrakcji Puszczy Wkrzańskiej.

Nie wdając się w zawiłe wywody geologiczne krótka historia wkrzańskich wydm wygląda następująco - na przestrzeni wieków Odra naniosła u swego ujścia sporą ilość osadów. Z biegiem czasu poziom wód zaczął się obniżać i osady te wyszły na powierzchnię. Po powstałej z nich Równinie Wkrzańskiej hulał wiatr, który w paru miejscach utworzył skupiska wydm śródlądowych. Te ukazane w niniejszym wpisie charakteryzują się parabolicznym kształtem, ze stroną zawietrzną skierowaną ku wschodowi, aczkolwiek natknąć się tu można na jeszcze inne formy wydmowe. Stanowią atrakcyjne urozmaicenie płaskiego krajobrazu północnej części Puszczy Wkrzańskiej. Ich wysokość sięga momentami 40 m, co stanowi spore przewyższenie w stosunku do reszty okolicy.

O niecodziennym, urokliwym charakterze tej formy ukształtowania terenu wyraźnie świadczą rzuty rzeźby terenu, podkreślające pustynny kształt wydm i ich wydzielone skupiska. Zarastająca równinę roślinność powstrzymała w pewnym momencie ich wędrówkę, ale poniższe widoki pozwalają wyobrazić sobie, jak dynamicznym procesem musiał być ich bieg.

Komorze Góry - najwyższe skupisko wydm na Równinie Wkrzańskiej po polskiej stronie granicy. Przekracza w kulminacyjnym punkcie wysokość 40 metrów. Wydmy rozpościerają się między Tanowem i Starym Leśnem, a ich poznanie umożliwia wytyczony między tymi osadami czarny szlak. W przeważającej części porośnięte są lasem iglastym.

Rzut na Komorze Góry z większej odległości. Po prawej stronie widoczne jest mniejsze skupisko wydm w okolicy Leśna Górnego. W przestrzeni między tymi skupiskami mieści się osada Stare Leśno. Ta część puszczy porośnięta jest lasem liściastym, przez co wydmy są lepiej wyeksponowane w terenie.

Największe skupisko wydm w okolicy Jeziora Piaski, na prawo od szosy w kierunku Dobieszczyna. Z najwyższego punktu - Góry Piaskowej, ponad 30 m n.p.m., usytuowanej tuż nad jeziorem - rozlega się wspaniały widok na bezkresną Puszczę Wkrzańską. Na górze zlokalizowano przeciwpożarowy punkt obserwacyjny. Przez okolicę tą biegnie czerwony szlak z Trzebieży do Szczecina - Głębokie.

Kompleks wydm w okolicach Trzebieży. Te usytuowane w lewym dolnym rogu kadru wykorzystano pod budowę bazy paliw płynnych. 1,5 km wał widoczny z prawej strony to wydma wznosząca się nad Małą Trzebieżą. Tuż przy Zalewie Szczecińskim umiejscowiono na niej obiekty wypoczynkowe gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Źródło rzutów: ISOK

Popularne posty