Puszcza Bukowa

Szczecin leży w wyjątkowo spektakularnym otoczeniu przyrodniczym. Rozległe rozlewisko Odry, trzy puszcze, wzgórza, czwarte co do wielkości jezioro w Polsce, nieodległy zalew i równie niedalekie morze.* W zbiorze tym znajduje się Puszcza Bukowa - piękny i malowniczy kompleks leśny jakich mało w Polsce. Poniżej parę przydatnych o niej informacji.

Historia
Puszcza Bukowa nie obfituje może w znaczące zabytki, ale pełna jest ciekawych historii. Na jej obszarze znajdziemy parę słowiańskich grodzisk. Są pozostałości po poligonie Wehrmachtu i poniemieckich ćwiczebnych konstrukcjach, ale i też frapująca baza polskich wojsk przeciwrakietowych w Chlebowie. W okolicach najwyższego wzniesienia - Bukowca - znajduje się upamiętnione pomnikiem miejsce katastrofy lotniczej z lat 30-tych XX w. Okalające ją od południa miejscowości to scheda po istnym państwie w państwie - klasztorze cysterskim w Kołbaczu. W Zdrojach znajdują się imponujące pozostałości po przemyśle wydobywczym. W samej puszczy odkryjemy XVIII-wieczne kamienie morowe. Czy trzeba czegoś więcej?


Puszcza Bukowa urzeka o każdej porze roku. Także podczas tych najsenniejszych miesięcy...


Kolarstwo górskie
No jak to - Szczecin leży nad morzem, a tu mowa o MTB? A no właśnie - rzeźba Wzgórz Bukowych jest tak urozmaicona, i posiada tak spore przewyższenia, że w ciągu roku mają tu miejsce zawody dwóch czołowych imprez kolarstwa terenowego na Pomorzu Zachodnim: Gryf Maraton i Zachodniopomorski Puchar MTB. Puszcza w znacznym stopniu rekompensuje tutejszym miłośnikom przełajów brak gór z prawdziwego zdarzenia. Jeśli tylko śnieg ją nie przysypie - a ostatnio zdarza się to (niestety) incydentalnie, można eksploatować ją rowerowo przez cały rok.

Literatura
Na przestrzeni dekad Puszcza Bukowa traktowana było po macoszemu jeśli chodzi o ilość i jakość literatury krajoznawczej. Ukazywały się albo nieprzydatne zwykłemu zjadaczowi chleba opracowania naukowe, albo mało zajmujące przewodniki pisane na PRLowską modłę (...po 300 metrach skręć w prawo, potem 200 m pod górę, następnie 500 metrów na przełaj przez pole...). Brakuje choćby jednego solidnego, barwnego, praktycznego przewodnika. Puszcza Bukowa wciąż czeka na dobrego marketingowca. Lepiej jest jeśli chodzi o mapy, te są solidnie opracowane. Ładna wizualnie jest też aplikacja ukazująca największe atrakcje puszczy.


Bardzo fajna jest aplikacja z mapą Puszczy Bukowej, ukazująca wszystko, co w niej najciekawsze i warte zwiedzenia. To dzieło jednego z miłośników tego wspaniałego miejsca. Mapę można też sobie pobrać i wydrukować: puszcza-bukowa.szczecin.pl

Punkty widokowe
W Puszczy Bukowej znajduje się parę efektownych punktów widokowych. Część z nich zlokalizowana jest w okolicy Jeziora Szmaragdowego. Ujrzymy z nich wspaniały krajobraz Międzyodrza i rozłożonego u stóp Wzgórz Warszewskich Szczecina. Na pozostałe natkniemy się na styku pól z południową ścianą puszczy. Tu z kolei podziwiać możemy rozległy obszar rozpościerający się od Odry wgłąb Ziemi Pyrzyckiej (m.in. wysokie kominy elektrowni "Dolna Odra" i ogromną halę logistyczną Zalando).

Przyroda
Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni - w odróżnieniu od innych kompleksów leśnych w kraju - w Puszczy Bukowej odnajdziemy całe bogactwo form przyrodniczych: strome zbocza i głębokie doliny w północnej części, i łagodne obniżenie w południowej, duże jeziora i zagubione śródleśne oczka, leśne gęstwiny i ogromne polany, lasy liściaste i lasy iglaste, strumienie, rzeczki, meandry, bagniska, głazy polodowcowe. Są też sztuczne twory, które wspaniale wkomponowały się w tło: Jezioro Szmaragdowe i park w Glinnej. Najpewniej nie leży to w sferze zainteresowań Lasów Państwowych, gmin i developerów, ale obszar ten zasługuje na ustanowienie parku narodowego.

Turystyka
W Puszczy Bukowej znajduje się jedna z najgęstszych sieci znakowanych szlaków w Polsce. Czy to zaleta? Niekoniecznie. Można się pogubić, zwłaszcza że stan utrzymania oznakowania miejscami bywa nienajlepszy. Puszcza ma swoje topowe miejsca, chętnie odwiedzane w weekendy przez rzesze ludzi. Jest to Jezioro Szmaragdowe, park dendrologiczny w Glinnej czy pole golfowe w Binowie. Są to też szlaki turystyczne prowadzące z prawobrzeżnych dzielnic Szczecina. Miłośnicy ciszy i spokoju bez problemu jednak odnajdą swój azyl. Wystarczy udać się w rzadziej uczęszczane obszary (zwłaszcza wschodnie i południowe), albo w dni powszednie. Wówczas puszcza jest tylko dla nas.

Urbanizacja
Jeszcze za Niemca Puszczę Bukową harmonijnie otaczały wioski i wioseczki. Obraz musiał być idylliczny, jaki zresztą nadal spotkamy po jej południowej stronie. Po 45 r. na północ od puszczy powstał "Szczecin II" - praktycznie niezależne od lewobrzeżnej części miasto. Krajobraz upstrzyły giganty z wielkiej płyty. Ale to dopiero ostatnie lata, kiedy upadła PRLowska planistyka, mogą budzić największy niepokój. Modna nowobogacka deweloperka sprzedająca marzenia o życiu w rajskich warunkach to spore niebezpieczeństwo dla puszczy, tak jak i pozbawione wizji nowe osadnictwo. Równie dyskusyjna jest gospodarka leśna prowadzona na obszarze puszczy, która zamienia pewne jej obszary w jałowe fabryki drewna. Bądźmy czujni.

Ściąga turysty

  • Komunikacja Pod bliskie sąsiedztwo puszczy można elegancko podjechać pociągiem. InterCity podążające ze Śląska zatrzymuje się w Szczecinie Podjuchach, skąd tylko parę kroków w głąb lasu. Pociągi lokalne zatrzymują się też w Zdrojach, równie dobrej i najbardziej popularnej bazy wypadowej z racji na obecne tu Jezioro Szmaragdowe. Przez obszar puszczy biegnie też efektowna autostrada.
  • Puszcza Bukowa na szybko i... tłumnie To Jezioro Szmaragdowe. Spore przewyższenia, forsowne podejścia, zachwycające widoki, punkty widokowe, podziemne bunkry, a w weekendy - gęstwina ludzi. 
  • Puszcza Bukowa à la slowlife Jeden urlopowy dzień w tygodniu. Spotkamy tylko pracowników leśnych lub podobnych sobie samotników. Może też być weekend w momencie, gdy dzieje się coś, co przyciąga rodaków przed telewizory.
  • Wyżywienie Kiedyś liczne karczmy i gospody. Dziś nic. Jedynie na obrzeżach wiejskie sklepiki, tudzież standardowa oferta prawobrzeżnych osiedli. Na dłuższy wypad nieodzowne są więc kanapki, kiełbaski i termos, inaczej umrzecie z głodu.
  • Kiedy najpiękniej? O każdej porze roku. Wiosna - wiadomo, przyroda wybucha życiem, soczysta zieleń, kwiecie na łąkach. Lato to przyprawiające o zawrót głowy zapachy kończącego się dnia. Jesień - koncert barw, odcieni i kolorów. A zima to pełne nostalgii refleksy słoneczne przebijające się przez gęstwinę bukowych pni.

*Znacie inne miasto z tak różnorodnymi atutami?

Popularne posty