Najwyższe wzniesienia Pomorza Zachodniego

Oto ranking najciekawszych (moim zdaniem) najwyższych wzniesień województwa zachodniopomorskiego, które stanowią lokalny zamiennik dla miłośników gór. Choć wysokości nie są powalające, to jednak przewyższenia jak i walory krajobrazowe sprawiają, że ich zdobycie gwarantuje duże poczucie satysfakcji.

Gdzie mieści się najwyżej usadowiony punkt na Pomorzu Zachodnim? Jest to szczyt masztu radiowo-telewizyjnego w Gołogórze w gminie Polanów - 477 m n.p.m. (207 m wysokość usadowienia podstawy + 270 m wysokość masztu). Drugim jest maszt w Kołowie (Puszcza Bukowa) - 407 m n.p.m. (140 m + 267 m). Warto jeszcze wspomnieć o sztucznym tworze, jakim jest tzw. "Pomorska Góra Piachu" w gminie Biały Bór o wysokości sięgającej 245 m. Jest to nasyp z piasku pozostałym po wydobyciu kruszyw.

A gdzie znajduje się najwyższy naturalny punkt? W ogólnym obiegu funkcjonowało przekonanie, że najwyższym wzniesieniem jest Góra Złocień (n. Stein Berg - czyli Kamienna Góra, ongiś funkcjonowała tu kruszarnia kamienia) w gminie Polanów. Ma ona wysokość ok. 233 m. Wystarczy jednak wnikliwie przyjrzeć się mapom, by odnaleźć w pobliskiej gminie Biały Bór, w okolicy osady Kosobudy, skupisko jeszcze wyższych wzniesień. Na mapie widnieje bezimienny szczyt o wysokości 240,5 m. Aczkolwiek w okolicy tej jeszcze wyższy punkt (247,5 m) osiągnąć miał red. Michał Rembas, o czym pisze w artykule w Gazecie Wyborczej - i ten punkt na tę chwilę wydaje się być tym najwyższym naturalnym na Pomorzu Zachodnim.

A oto lista punktów, które warto zaliczyć:

Wola Góra (219 m) - Jedno z najwyższych wzniesień województwa zachodniopomorskiego (i Pojezierza Drawskiego) ↓↓↓ Interesujące z racji na imponującą przeciwpożarową wieżę obserwacyjną o wysokości 49 m, co stawia to miejsce w gronie najwyższych punktów regionu (268 m n.p.m.). Do pewnego czasu wieża była dostępna dla zwiedzających. Obecnie - nie.


Spyczna (203 m) - Jedno z najwyższych wzniesień Pojezierza Drawskiego. Na szczyt prowadzi piękne podejście ze wsi Żerdno. Z platformy widokowej przynajmniej do pewnego czasu można było ujrzeć wspaniałe widoki na okoliczne lasy i jeziora.

Głowacz (180 m) - Najwyższe wzniesienie nieistniejącego już województwa szczecińskiego, kulminacyjny punkt Wyżyny Ińskiej. Imponujące przewyższenie w otoczeniu mocarnej przyrody, nie wyeksploatowanej jeszcze w takim stopniu, jak np. puszcze okalające Szczecin. Dzikie zakątki, wysokie drzewa, piękne trasy, no i pobliskie Jezioro Ińskie. Polecam zdobyć jesienią. Panuje cisza i spokój. Re-we-la-cja.

Zwierzyniec (167 m) - Kulminacja Wzgórz Krzymowskich, leżąca na obszarze Puszczy Piaskowej. Jednocześnie najwyższy punkt Pojezierza Myśliborskiego. Mocarne wzniesienie, szczególnie rzucające się w oczy z tras po jego południowej stronie. Obszar puszczy i okolic Krzymowa gwarantuje spore możliwości dla rowerzystów: dobre ubite szutry, długie zjazdy, ale i karkołomne przewyższenia. Przy okazji - u stóp Zwierzyńca mieszczą się największe głazy narzutowe byłego województwa szczecińskiego - "Bliźniaki". Jeden ma obwód 25 m ↓↓↓, drugi 10,5 m. Prym w tej kategorii wiedzie głaz Trygław w zachodniopomorskiej gminie Tuchowo (50 m obwodu!), który jest jednocześnie największym głazem narzutowym w całej Polsce.


Bukowiec (149) - Najwyższe wzniesienie Wzgórz Bukowych i porastającej je Puszczy Bukowej. Jedno z trzech wchodzących w skład tzw. Korony Wzgórz Szczecina. Niestety podobnie jak w przypadku Wieleckiej Góry jest zalesione i pozbawione punktu widokowego. Za to szlaki wiodące w jego kierunku są przepiękne. Polecam zwłaszcza czarny "tatrzański", który prowadzi po grani polodowcowych pagórów. Gwarantuje dużą amplitudę przewyższeń, a w przypadku jazdy rowerem - naprawdę sporo przyjemności.

Góra Chełmska (136 m) - Wyraźne przewyższenie w bliskim sąsiedztwie Koszalina, niespełna 10 km od morza. Góra od dawnych czasów inspirowała religijnie. Wpierw miejsce pogańskiego kultu, później chrześcijańskich pielgrzymek. Dziś na szczycie mieści się katolickie sanktuarium, a przy nim niedawno odrestaurowana wieża widokowa.

Wielecka Góra (131 m) - Najwyższe wzniesienie Wzgórz Warszewskich i Puszczy Wkrzańskiej. Również wchodzące w skład tzw. Korony Wzgórz Szczecina. Niestety podobnie jak w przypadku Bukowca jest zalesione i pozbawione punktu widokowego. I zdecydowanie brzydsze. Mieści się na płaskowyżu w sąsiedztwie nieistniejącego już miejskiego wysypiska śmieci. Natomiast sama okolica i prowadzące na szczyt szlaki są piękne. Ciekawostka - w okolicy stoi maszt radiowy o wysokości 114 m. Wliczając wysokość usadowienia jego wierzchołek znajduje się na wysokości 221 m n.p.m.

Gosań (93 m) - Najwyższe wzniesienie polskiego wybrzeża, dominanta plażowego krajobrazu Międzyzdrojów. 93 metry, które wyrastają niemalże z morza. Na szczyt dostać się można od strony lądu, ale kto chciałby popatrzeć sobie na morze z wysokości wdrapując się wprost z plaży, może udać się na Kawczą Górę. Tylko 61 metrów po schodach, ale równie imponujący widok.

Góra Czcibora (54 m) - Najniższe wzniesienie w zestawieniu, za to ze sporym przewyższeniem oraz rozległym punktem widokowym na dolinę Odry, Karpaty Cedyńskie i Wzgórza Krzymowskie. A do tego ważne dla mitu założycielskiego Polski.

Popularne posty