Ryty na drzewach

Czy ryty na drzewach można potraktować jako źródło wiedzy o przeszłych czasach? Choć to prymitywna w swej poetyce forma uwieczniania zdarzeń - to jednak frapuje i zaskakuje.

Kora drzew bukowych idealnie nadaje się na uwiecznianie swojej obecności w danym miejscu i czasie. Na drzeworyty natkniemy się więc na obrzeżach lasów lub przy popularnych ścieżkach i szlakach. Można jednak natknąć się na nie w miejscach dużo bardziej odległych, co czyni je niezwykle frapującymi - stawia pytanie, kto i dlaczego w takim miejscu zdecydował się na uwiecznienie swojej obecności?!

W artykule Maksymiliana Frąckowiaka, Kornelii Kajdy i Dawida Kobiałki pt. "Archeologia i II wojna światowa: drzewa z rytami jako kultura materialna" czytamy: Ryty na drzewach są powszechnym fenomenem kulturowym. Już Jan Bystroń (1980) zauważył ich kulturową rolę. Jednak polski etnograf ewidentnie uznawał ryty na drzewach za zjawisko negatywne. My podchodzimy do tego w sposób odwrotny. Naszym zdaniem jest to zjawisko bardzo interesujące, stanowiące ważny problem badawczy. (...) Takie drzewa z rytami mają jednak swoją wartość zarówno z historycznego, jak i archeologicznego punktu widzenia. (...) Ryty na drzewach stanowią interesujący przykład kultury materialnej. Przez całe dekady był to temat pomijany przez archeologów i historyków. Jest to jednak temat, na podstawie którego można opowiedzieć pewne (mikro)archeologie i (mikro)historie konkretnych ludzi i miejsc.

Zachodniopomorskie lasy pełne są buczyn. Drzeworyty spotkamy blisko pieszych tras. Można je też znaleźć z dala od ścieżek - uważnie rozglądając się po leśnych ostępach... 

Swoją obecność w zachodniopomorskich lasach zaznaczyli przedstawiciele narodów posługujących się cyrylicą, co najpewniej związane było z przetaczającym się tu frontem wschodnim. Puszcza Bukowa.

Puszcza Bukowa.

Puszcza Bukowa.

Natknąć się można także na ślady po niemieckojęzycznej części dziejów Pomorza. Tu z imienia wryli się w pamięć (bodajże) Fritz. Gmina Banie.

A tutaj Karl. Gmina Banie.

1948. Można domniemać, że to już polski etap dziejów regionu. Gmina Banie.

Black Box. Czyżby fascynacja włoskim zespołem house z lat '90? Puszcza Bukowa.

Czy uczucie wyrażone Ani przetrwało próbę czasu?! Puszcza Wkrzańska.

"Przemek kocha M.K. na zawsze. ---> CD". Las Mścięciński. Ciąg dalszy poniżej.

"Pozostań w moim sercu. I love you forewer Madziu". Czy Przemek nadal kocha Magdalenę? Dajcie znać. Las Mścięciński.
Ktoś tu był w 1969, 1971 i 1972 roku. Co się wydarzyło w 1970?! Zielone Wzgórze - Gocław.

Miłość do Polski wyryta w sercu i na drzewie. Puszcza Wkrzańska.

Czy anarchia w czynie przetrwała próbę czasu? Puszcza Wkrzańska.

Może nie na alei gwiazd, ale przynajmniej na drzewie udało się odbić dłoń. Puszcza Wkrzańska.

JN wyrył się dla nas 6 kwietnia 1974 r. To musiał być ważny dzień. Las Mścięciński.

9 lat później znów ważny dla kogoś dzień... Las Mścięciński.


Popularne posty