Krzywy Las na znaczku Poczty Polskiej

Poczta Polska opublikowała w 2023 roku znaczek z Krzywym Lasem. To kolejny element szerszego projektu, którego celem jest rewitalizacja tego niezwykłego pomnika przyrody i popularyzacja wiedzy o nim.

Znaczek pocztowy ukazujący Krzywy Las wydany został w ramach serii "Polska. Zobacz więcej". Wraz z nim wydano również znaczek ukazujący Bieszczady. Autorem zdjęcia jest Maciej Kurkiewicz, twórca serii pięknych zdjęć obrazujących walory i urodę gminy Gryfino.

Krzywy Las to najbardziej znana na świecie atrakcja przyrodnicza Pomorza Zachodniego. Mógłbym się nawet pokusić o stwierdzenie, że jedna z najpopularniejszych w całej Polsce. Owszem - choć to Morze Bałtyckie przyciąga do siebie największą ilość wczasowiczów tak z kraju, jak i zza granicy, to nie budzi jednak tak sensacyjnego zainteresowania mediów, jak kompleks krzywulców pod Gryfinem. Zajmując się zawodowo promocją tej gminy nie mogliśmy więc pozostawić tego tematu samemu sobie.

Wyjściowa sytuacja marketingowa Krzywego Lasu była bardzo obiecująca, bowiem świadomość, że pod Gryfinem istnieje takie dziwo funkcjonowała nie tylko w kraju, ale przekraczała daleko jego granice. Informacje o nim publikowane były od Ameryki Łacińskiej po kraje wschodniej Azji. Krzywy Las lokowano w rankingach cudów natury i miejsc wartych odwiedzenia. Dla części stał się też dowodem na działalność sił paranaturalnych, w tym ingerencji przybyszów z kosmosu. To wszystko generowało całkiem pokaźny, acz niezorganizowany ruch turystyczny do gminy Gryfino, któremu próbowało sprostać Nadleśnictwo Gryfino tworząc małą infrastrukturę turystyczną oraz publikując materiały informacyjne.

W 2020 r. w ramach tutejszego gminnego biura promocji uruchomiliśmy szereg działań, których celem było obudowanie Krzywego Lasu kompleksowym pakietem informacyjnym, starając się wprowadzić do szerszego obiegu własną narrację na jego temat. W przestrzeni publicznej funkcjonuje bowiem niestety trochę przekłamań, z których największym jest powielanie nieprawdziwych danych, co do liczebności krzywulców. W chwili obecnej jest ich ok. 80, tymczasem często można natknąć się na informacje o setce a nawet kilkuset pokrzywionych drzewach. Turyści nakręceni taką obietnicą, na miejscu niejednokrotnie przeżywa zawód. A z naszego punktu widzenia nawet jedno takie drzewo jest fenomenem wartym uwagi. 

Nasze działania skorelowane zostały z projektem rewitalizacji Krzywego Lasu, którego podjęły się wspólnie Gmina Gryfino, Nadleśnictwo Gryfino i Polska Grupa Energetyczna. Jego celem jest jak najdłuższe utrzymanie obecnej substancji lasu (który wymiera), dostosowanie go do zwiększającego się ruchu turystycznego oraz stworzenie nowego kompleksu krzywulców, w którym leśnicy podejmą się próby eksperymentalnego krzywienia kilkuset nowych drzew tak, by dla kolejnych pokoleń powstał nowy Krzywy Las. Podjęto już w tym celu konkretne działania: Gmina Gryfino ogłosiła przetarg na przeprowadzenie prac technicznych, które zostaną sfinansowane w sporej mierze przez Fundację PGE, a Nadleśnictwo Gryfino wydzieliło w pobliżu nowy areał lasu pod uprawę przyszłych krzywulców

W przeciągu paru lat realizacji działań promocyjnych stworzyliśmy solidną oraz wdzięczną wizualnie bazę informacyjną na temat Krzywego Lasu, pozwalającą go obiektywnie i rzetelnie poznać. Jednocześnie prowadziliśmy rozmaitego rodzaju działania wzmacniające lokalnie i ponadregionalnie świadomość, jak interesującym i cennym jest Krzywy Las na Pomorzu Zachodnim.

Wydarzeniem, które sprawiło mi największą satysfakcję, było opublikowanie przez Pocztę Polską znaczka z Krzywym Lasem. Wniosek o taką emisję wzmocniliśmy listami poparcia ze strony Nadleśnictwa Gryfino i PGE - i udało się! W 2023 r. znaczek wydany został w ramach serii "Polska. Zobacz więcej". Dla mnie, osoby która jak wielu mi podobnych część dzieciństwa spędziła przy klaserach, emisja znaczka jest tą trwalszą i bardziej namacalną formą upamiętnienia Krzywego Lasu, jak dane cyfrowe lewitujące w cyberprzestrzeni.

Zachęcam Was do przyjrzenia się poniższemu dorobkowi, zapoznania się z rzetelną wiedzą na temat Krzywego Lasu i oczywiście odwiedzenia go przy nadarzającej się okazji :-)

Strona internetowa krzywylas.pl zawiera podstawowe informacje o Krzywym Lesie oraz aktualności z wydarzeń, także rewitalizacyjnych, które wokół się niego dzieją. Nagłówek graficzny strony, jak i paru innych publikacji, pięknie zilustrowała Paulina Tomaszewska.

Stworzyliśmy też profile społecznościowe na Facebooku i Instagramie.

Bardzo satysfakcjonującym wydarzeniem było wydanie pierwszego w historii kompletnego przewodnika po Krzywym Lesie, który opublikowany został w ramach stworzonej przez nas serii "Gryfińskie Spacerowniki". Przewodnik został przetłumaczony na języki angielski, niemiecki i ukraiński. Zawiera wszystko, co należy wiedzieć o Krzywym Lesie: hipotezy jego powstania, nawet te najbardziej fantastyczne, opis wartości przyrodniczej oraz informację o jego rewitalizacji. A co bardzo ważne - jest fajnie zilustrowany, co wyróżnia go w potoku podobnych sobie wydawnictw turystycznych. Przewodnik można sobie pobrać ze strony krzywylas.pl




W ramach serii wideo "Energia Międzyodrza" nagraliśmy odcinek o Krzywym Lesie, który coraz lepiej pozycjonuje się w gronie materiałów o tym unikatowym zjawisku przyrodniczym na platformie YouTube. W chwili obecnej znajduje się w pierwszej dziesiątce wyników na hasło "Krzywy Las". Nagraliśmy również paroodcinkowy cykl edukacyjny poświęcony procesowi tworzenia nowego Krzywego Lasu w ramach kolejnej serii "Energia Krzywego Lasu" - od momentu szyszkowania, po sadzenie. Oto jego pierwszy odcinek:


Listopad 2021 r. - burmistrz Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn sadzi wraz z gryfinianami nowy Krzywy Las. W sumie na przeznaczonym do tego areale zasadzono 1000 nowych drzew! Relację z tego wydarzenia można obejrzeć w 4 odcinek "Energii Krzywego Lasu":


Zwycięska praca w konkursie, którego celem było przedstawienie artystycznych wizji Krzywego Lasu. Rozdanie atrakcyjnych nagród odbyło się właśnie w dniu sadzenia nowego kompleksu krzywulców.

Dla kolekcjonerów wydaliśmy pocztówkę (również w ramach kolejnej serii, tym razem prezentującej walory gminy Gryfino), która w 2023 r. trafiła dodatkowo do oficjalnego obiegu Poczty Polskiej. Ze zdjęciami Macieja Kurkiewicza i moimi.

Prezentacja znaczka z Krzywym Lasem odbyła się nie gdzie indziej, jak w Krzywym Lesie:

Bloczek zawierający znaczki z Krzywym Lasem i Bieszczadami.

Okolicznościowy datownik...

...którym stemplowano całostkę z Krzywym Lasem. Koperta ukazuje także Międzyodrze, nad którym leży Gryfino. Jest to niezwykle unikatowy w skali Europy walor przyrodniczy, o którym opowieść wymaga osobnego potraktowania.

Dla kolekcjonerów Poczta Polska wydała efektowny folder...

...który zawiera w foliowym etui dwa niestemplowane znaczki.

Dla kolekcjonerów pamiątek turystycznych przygotowaliśmy też magnesy (i znów w ramach serii ilustrującej walory gminy Gryfino). Ten po środku prezentuje najbardziej prawdopodobną genezę powstania Krzywego Lasu ;-)

W najbliższym czasie w ramach współdziałania Gminy Gryfino. Nadleśnictwa Gryfino i PGE powinniśmy spodziewać się wyjścia działań rewitalizacyjnych "starego" Krzywego Lasu z fazy projektowej i przetargowej i rozpoczęcia prac w terenie. Oznacza to, że już wkrótce jego zwiedzanie będzie wygodniejsze dla turystów i bezpieczniejsze dla samych drzew. Zaglądajcie więc na stronę krzywylas.pl, by śledzić najnowsze doniesienia z Krzywego Lasu :-)


Część ujęć obrazujących emisję znaczka z Krzywym Lasem pochodzi z serwisu informacyjnego Poczty Polskiej.

Popularne posty