Dyskretny urok PRLowskich przewodników
Literatura krajoznawcza okresu Polski Ludowej to ciekawa alternatywa dla współczesnych publikacji. Dzięki niej możemy spojrzeć na nasz kraj oczyma obywateli PRLu. A w rzeczywistości tej roiło się od zakładowych ośrodków wczasowych, GSowskich sklepów i przystanków PKS.
Przewodniki sprzed lat posiadają wiele zalet
Te najstarsze, tworzone w pierwszych latach po 1945 r., kryją w sobie urok pionierskich czasów odkrywania ziem zachodnich na nowo. Na ogół szło to w parze z jasną wyznaczoną linią ideową - powrotu na piastowskie ziemie. Wątek ten tak chętnie dziś dyskredytowany, pozwalał jednak osiedleńcom po traumatycznych doświadczeniach wojny poczuć się w nowym otoczeniu jak u siebie.
Oprócz opracowań na temat istotnych ośrodków miejskich czy regionów, wydano wiele publikacji dedykowanych głębokiej prowincji. Stanowią dziś one interesującą bazę danych krajoznawczych obszarów leżących daleko od przysłowiowej szosy, jak i zajmujące świadectwo minionej oferty turystycznej.
Część PRLowskich przewodników cechuje ponadprzeciętny design. Mimo technologicznej siermięgi (kiepski papier, brzydkie farby) nadal potrafią zachwycać zmyślnie zaprojektowanymi okładkami, świetnymi ilustracjami i urokliwymi mapkami.
Ważką zaletą jest ich sama cena na wtórnym rynku. Uzbrajając się w cierpliwość, można skolekcjonować wartościowy zbiór za niewielkie pieniądze.
Czesław Piskorski - to nazwisko warto znać
Każdy miłośnik Pomorza Zachodniego o ile już na natknął się na twórczość krajoznawczą Czesława Piskorskiego, to powinien się nią zainteresować. Piskorski wykonał ogromną pracę na rzecz popularyzacji walorów naszego regionu, będąc autorem wielu publikacji. Parę z nich mogę z miejsca polecić, jako nadal cenną i wartościową bazę wiedzy: przewodnik po województwie szczecińskim (Warszawa, 1966), po Szczecinie (Warszawa, 1965) i dotąd jedyne tak kompletne opracowanie o obszarze rozpościerającym się na zachód od Odry - "Powiat Szczeciński" (Szczecin, 1972). Frapującą ciekawostką, którą też warto się zainteresować, jest napisany przez niego tuż po wojnie przewodnik po zabytkach "piastowskiego Szczecina", w którym to panowała "dynastia Piastów zachodnio-pomorskich".
Kolejna seria krajoznawcza Wydawnictwa Poznańskiego. |