10 powodów, dla których warto odwiedzić Pomorze Zachodnie


Jakie atrakcje Pomorza Zachodniego sprawiają, że przynajmniej raz w życiu powinno się tu spędzić wczasy? Oto przewodnik po niewątpliwych atutach regionu:

1. Morze Bałtyckie
Już sama nazwa regionu wskazuje, jak ważną rolę odgrywa w nim Morze Bałtyckie. Choć wakacyjny sezon nie trwa tu tyle, co na południu Europy, każdego roku setki tysięcy osób kieruje się nad Bałtyk, by spędzić urlop przy szumie fal. Skąd taka popularność? A to dzięki niezwykłej urodzie naszego morza i sielskiej atmosferze wypoczynkowych miejscowości. Lecz lato to nie jedyna pora, kiedy warto wybrać się nad Bałtyk. Podczas pozostałych pór roku morze również zachwyca. I to bez konieczności deptania sobie po głowach.

Bałtyk - piękny o każdej porze roku.

2. Jezioro za jeziorem
Najwięcej jezior w Polsce znajduje się na Pojezierzu Pomorskim (a nie na Mazurach!), których spora część leży na Pomorzu Zachodnim. Dąbie i Miedwie należą do największych w Polsce, a Drawsko - do najpiękniejszych. Zatoki tego jeziora są wąskie i długie, niczym północne fiordy. Miłośnicy żagli lub kajaków znajdą tu dziesiątki urokliwych akwenów, wolnych od tłoku i hałasu.

Zachodniopomorska nostalgia w najlepszym wydaniu - jezioro Resko.

3. Lasy, lasy i lasy
Przed wiekami lasy chroniły Pomorzan przed zaborczymi zakusami Piastów. I do dziś Pomorze Zachodnie jest regionem o jednym z najwyższych wskaźników zalesienia w Polsce. Ale to nie puszcze i parki narodowe budzą największe zdziwienie, lecz... Krzywy Las w okolicach Gryfina, który przyciąga turystów z najodleglejszych rejonów świata. Nienaturalną krzywiznę pni tłumaczy się celowym zabiegiem zastosowanym na potrzeby stolarskie lub szkutnicze, ale w obiegu krążą dużo bardziej fantastyczne teorie...

Dolina Miłości - wspaniałe miejsce do rozpalania i umacniania uczuć...

4. Przestrzeń
Do wspomnianych wyżej walorów przyrodniczych, jakimi obdarzyła Pomorze Zachodnie matka natura, trzeba dodać jeszcze jedną zaletę - jest to jeden z najmniej zaludnionych regionów w Polsce. Co to znaczy? Że są tu jeszcze zakątki, gdzie wędrując lub wylegując się na plaży nie spotkamy przez cały dzień żywego człowieka. To raj dla miłośników bezkresnych przestrzeni, pragnących odetchnąć od cywilizacji.

Ziemia Chojeńska przygnieciona nieboskłonem...

5. Odrębna historia
Pomorze Zachodnie to jedyny region w obecnych granicach Polski, na którego obszarze przez szereg wieków panowała niezależna od Piastów i Jagiellonów dynastia. Gryfici zdołali utworzyć własną państwowość i panować tu do XVII w. Historia Pomorza Zachodniego zatoczyła paradoksalne koło: w efekcie postępującej wielowiekowej germanizacji region zatracił swą słowiańską tożsamość, by po 45 r. gruntownie ją odzyskać. Słowiańskie grodziska i pruskie mury tworzą do dziś zadziwiającą koegzystencję.

Bogusław X - zjednoczyciel Pomorza Zachodniego - wraz z szacowną małżonką, Anną Jagiellonką.

6. Wyjątkowa architektura
Dziedzictwo architektoniczne Pomorza Zachodniego to zbiór wyrafinowanych smaczków, o charakterystycznym dla regionu rysie. Składają się na nie granitowe kościółki, mocarny gotyk oraz wrośnięta w krajobraz zabudowa szachulcowa. W większych miastach imponują ciężkie, pruskie budowle i do dziś zaskakująca nowoczesnością moderna. Najlepszym punktem do poznania historii zachodniopomorskiej architektury jest pl. Solidarności w Szczecinie, wokół którego rozpościera się wielowiekowy przekrój tutejszego budownictwa.

Unikatowy w skali kraju modernistyczny nagrobek Gertrudy Ziegenrűcker. Znajduje się na szczecińskim Cmentarzu Centralnym - jednej z największych europejskich nekropolii. 

7. Niewyjaśnione tajemnice
Na Pomorzu Zachodnim znajdziemy cały szereg wciąż niewyeksploatowanych tajemnic II wojny światowej. Obfitują w nie okolice Świnoujścia i wyspy Wolin, sporo ciekawostek znajduje się na obszarze aglomeracji szczecińskiej. Szczególnie warte polecenia są odwiedziny Polic, w których funkcjonowała jedna z największych w III Rzeszy fabryka paliw syntetycznych. Do dziś zdumiewa rozmach tej inwestycji. Godny uwagi jest także ciągnący się kilometrami w głębi regionu Wał Pomorski. O ten niemiecki pas umocnień w 45 r. rozegrały się ciężkie walki.

Ruiny fabryki paliw syntetycznych w Policach kryją w sobie wiele powojennych pamiątek, w tym pełen zestaw różnego rodzaju bunkrów.

8. Piękne kobiety
Konglomerat rozmaitych społeczności osiedlonych tu po 45 r. zaowocował wyjątkowo piękną reprezentacją płci pięknej, której uzasadnienie zazdrości nam reszta kraju. Są nawet tacy, którzy twierdzą, że żyją tu najładniejsze kobiety w Polsce. Nie bez przyczyny szczecinianki i reprezentantki innych miast Pomorza Zachodniego uzyskują ponadprzeciętne wyniki w konkursach piękności.

I wszystko jasne...

9. Spektakularne imprezy
W Szczecinie co parę lat odbywa się zlot wielkich żaglowców z całego świata, jedna z największych imprez masowych w Polsce. W samym środku miasta przez parę dni przewija się ponad 2 mln uczestników. Kolejna edycja The Tall Ships Races odbędzie się już w 2017 r. Równie prestiżowy i międzynarodowy charakter ma organizowany w Wolinie Festiwal Słowian i Wikingów. Zaliczany jest w poczet najlepszych europejskich imprez historycznych.

Zlot wielkich żaglowców pozwala uwierzyć, że Szczecin naprawdę leży nad morzem.

10. Europa u bram
Szczecin to największe polskie miasto leżące u granic państwa. Portowy charakter miasta nawet za czasów totalitarnego ustroju sprzyjał poznawaniu zachodniego świata. Stąd jest najbliżej do europejskich stolic. Do Berlina dotrzeć można w 1,5 h i tego rodzaju wycieczki traktowane są jak szybki wypad na zakupy. W zasięgu paru godzin osiągnąć można Pragę i Kopenhagę.

Berlin - rzut kamieniem od Szczecina.
Jeśli mają Państwo własne propozycje do powyższego rankingu - proszę podzielić się nimi w komentarzach!
.

Popularne posty