Pomorze Zachodnie różnorodne, cz. 5

Garść wrażeń wyniesionych z wędrowania po Pomorzu Zachodnim w roku 2023. Smacznego!

Szyny Kruppa, które opasały Pomorze Zachodnie przed wiekiem gęstą siecią połączeń kolejowych oraz ikoniczne dzieło Niemieckiej Republiki Demokratycznej - Trabant. W obu przypadkach - już po drugiej stronie Styksu...

Puszcza Bukowa to zielony skarb, w którym kryje się zachwycająca różnorodność form przyrodniczych. Wśród nich - mokradła, moczary, trzęsawiska itd. Tajemnicze o każdej porze roku...

Chojna. Jeden z najwyższych kościołów nie tylko na Pomorzu, ale i w całej Polsce + amerykańska klasyka. Chojeński plac przy byłym ratuszu jest efektownym miejscem do odpoczynku na trasie w kierunku Cedyni. Imponują ocalałe gotyckie zabytki. Mieści się tu też jedno z najładniejszych centrów informacji turystycznej w regionie.

Twarz Chrystusa na szlacheckim nagrobku jednej z wsi gminy Banie.

Wieczór bajek w ogrodzie dendrologicznym w Przelewicach. Bezdyskusyjnie jest to jeden z najładniejszych ogrodów na Pomorzu Zachodnim. A po trwającej obecnie rewitalizacji stanie się być może tym najpiękniejszym.

Zachodniopomorskie lasy zawsze pełne piękna... (gmina Gryfino).

Myśliborski ośrodek kultury funkcjonuje w nietypowym, a przy tym bardzo pięknym miejscu - podominikańskim klasztorze z XIII wieku. 

Stary rynek w Trzcińsku-Zdrój zyskał w ostatnich latach na urodzie. A dostojeństwa od wieków dodaje mu zabytkowy ratusz. 

Zachodniopomorskie lasy nadal pełne piękna... (gmina Stare Czarnowo).

Schody donikąd. Dość często spotykany ślad po dawnych zabudowaniach: leśniczówkach, karczmach, młynach. Symboliczne echo minionych miejsc i historii... (okolice Jezierzyc przy potoku Sosnówka).

Czy wspominałem coś o schodach donikąd? (pozostałość po jednym z młynów nad Tywą).

Poniemiecki cmentarz w Szczecinie-Śmierdnicy. Zachwyca pięknem ocalałych nagrobków, przygnębia skalą dewastacji...

Pozostałość po cmentarzyku rodowym familii von Thurow w przypałacowym parku w Międzyrzeczu (gmina Rymań).

Wiosenny Szczecin i jeden z jego charakterystycznych śródmiejskich symboli - XIX-wieczna żeliwna pompa wodna.

Zapomniane dróżki między polami, pozwalające ongiś na przemieszczanie się między wioskami, to jeden z najbardziej urokliwych elementów wędrówek po Pomorzu Zachodnim. Sporo przy nich dzikich drzew owocowych - baaaaaardzo refleksyjne i pyszne okoliczności...

Czarnowo w gminie Kozielice. Niezwykle malowniczo krajobrazowo położona wioska, którą widać z trasy S-3 w pobliżu węzła Pyrzyce. U jej boku wznosi się spore przewyższenie, na którym  funkcjonowało grodzisko średniowieczne.

A o tym, że przy kościele w Czarnowie mieścił się cmentarz świadczy taki oto ślad...

Zachodniopomorskie lasy nieustannie pełne piękna... (gmina Bielice).

Trzebiatów to miasteczko o wspaniałej historii (łącznie z budzącą przed wiekami wielkie emocje peregrynacją elefanta) i uroczej prowincjonalnej zabudowie. Niestety nadal czeka na swój lepszy czas - wystarczy tylko trochę odejść od rynku, by natknąć się na obraz zaniedbania...

Gdy miejska rzeczywistość się laicyzuje, w lesie można przystanąć i nawiązać kontakt z górą. Przyroda sprzyja modlitwie i medytacji. Miasto generuje szum i hałas.

Puszcza Bukowa po utracie dotychczasowego statusu PTTK stała się obrazem upadku w sferze znakowania szlaków. Znajduje się to ich jedna z najgęstszych sieci w Polsce, niestety jakość ich utrzymania jest proporcjonalnie odwrotna...

Ruina XIII-wiecznego kościoła w Moczyłach. Obiekt, jak wiele podobnych mu w okolicy, ucierpiał podczas działań wojennych w momencie forsowania Odry przez Armię Czerwoną. Wprawne oko wypatrzy na zdjęciu zarys dawnego fresku.

A na przykościelnym cmentarzu w Moczyłach bardzo symboliczna kompozycja: drzewo życia? drzewo życia wbrew przemijaniu?

Zabudowa ryglowa zawsze cieszy oko, zwłaszcza gdy jej właściciele czy zarządcy mają w sobie determinację utrzymać szaculcowe budynki "przy życiu" (Myślibórz). 

Miasteczka Pomorza Zachodniego to osobliwy miks ocalałej z pożogi wojennej architektury gotyckiej oraz narzutu mieszkaniowego doby PRL. Taki system odtwarzania zniszczonej substancji miejskiej pozwala lepiej wyeksponować zabytki, ale też sprawia, że funkcjonują one czasem bez właściwego sobie historycznego kontekstu.

Ikona architektury Pojezierza Myśliborskiego - do podziwiania przez każdego, kto zawita na plażę miejską w Myśliborzu. To naprawdę wygląda arcyciekawie.

Były magazyn stacji kolejowej w Trzińsku-Zdroju...

Przy trasie rowerowej Blue Velo co jakiś czas można natknąć się na dzikie dary natury (gmina Banie).

Gryfino. Wejście do siedziby lokalnej spółdzielni Społem. Reliktowy klimat rodem z czasów panowania barów mlecznych.

Popularne posty